Czym jest opryszczka narządów płciowych?

Opryszczkę narządów płciowych wywołuje wirus opryszczki typu 2, czyli HSV-2. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez stosunek płciowy lub kontakt z zainfekowanym przedmiotem higieny osobistej, takim jak ręcznik czy mydło. 

Trzeba zaznaczyć, że wirusem może być obarczona w takim samym stopniu kobieta jak i mężczyzna, zarażać mogą się także dzieci. Szczególnie niebezpieczna jest forma aktywna opryszczki narządów płciowych u kobiet w ciąży bowiem może dojść do zarażenia płodu.

Wirus HSV-2 u osoby zarażonej występuje już do końca życia, najczęściej istnieje jednak w fazie utajonej (nawet przez długie lata), z możliwością przejścia w stan aktywny. To właśnie wtedy można zauważyć objawy opryszczki, które występują na narządach płciowych zarażonego. Niestety, do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku, który skutecznie leczyłby opryszczkę, istnieją jedynie doraźne leki, które pomagają zwalczać jej objawy. Są również skuteczne metody, dzięki którym opryszczka tego rodzaju zostaje diagnozowana, to między innymi nieinwazyjne testy, jakie dostępne są na przykład na http://e-wenerolog.pl/sklep/testy-dla-grup-szczegolnego-ryzyka/opryszczka-herpes-simplex-virus-hsv-iii/.

Wirus opryszczki narządów płciowych występuje stosunkowo rzadko chociaż trzeba nadmienić, że jest to choroba zaliczana do tych wenerologicznych a więc krępujących. Właśnie z tego względu duża grupa zarażonych może nie konsultować choroby z lekarzem; część chorych nie jest również świadomych zakażenia – pamiętajmy, że nawet 90% zakażeń jest całkowicie bezobjawowych a chory może zarażać zupełnie nieświadomie kolejnych partnerów seksualnych.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się jedynie około 140 przypadków zachorowań na opryszczkę narządów płciowych jednak biorąc pod uwagę statystyki można zauważyć wyraźną poprawę w epidemiologii tej choroby – dla przykładu w roku 2009 odnotowano aż 630 przypadków zakażeń.

Pocieszającym jest fakt, iż wirus opryszczki narządów płciowych w porównaniu z innymi chorobami wenerologicznymi nie jest groźny dla samego nosiciela jednak jego objawy są szczególnie nieprzyjemne bowiem w okolicach narządów płciowych pojawiają się owrzodzenia i drobne ranki – mogą mieć od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów.

Chociaż choroba może trwać w formie utajonej przez długie lata to do jej reemisji najczęściej dochodzi w wyniku osłabienia odporności chorego, zaniedbań higieny osobistej czy nadużywania alkoholu.

3.9 (77.5%) 8 głos[ów]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>