Opryszczka narządów płciowych u kobiet / opryszczka w ciąży

Chociaż do zakażeń wirusem opryszczki narządów płciowych może dochodzić w takim samym stopniu biorąc pod uwagę zarówno kobiety jak i mężczyzn to trzeba przyznać, że częściej nosicielkami wirusa są kobiety (nawet dwukrotnie).

Sama opryszczka objawia się u nich tak samo jak u płci męskiej – to niewielkie wykwity ropne, które nieleczone mogą przeobrazić się w otwartą ranę. Pierwszy symptomy zachorowania są dosyć wyraźne bowiem kobieta może odczuwać swędzenie czy mrowienie w miejscach zakażonych a następnie ból. Pęcherze pojawiają się u niej najczęściej na łechtaczce i wargach sromowych, rzadziej na szyjce macicy. Może dojść do przeniesienia bakterii w okolice odbytnicy, ud czy pępka, warto też wiedzieć, że bardzo łatwo jest przenieść opryszczkę na dłonie czy jamę ustną.

Kobiety zarażają się wirusem HSV-2 w ten sam sposób co mężczyźni, najczęściej poprzez stosunek płciowy (pochwowy, analny, bądź oralny).
Pierwsze objawy występują zwykle do tygodnia czasu od zarażenia i trwają do kilku tygodni, oczywiście nieleczone mogą trwać dużo dłużej.

Szczególnie niebezpieczny w przypadku zakażenia wirusem opryszczki kobiet jest okres ciąży bowiem wtedy może dojść do przeniesienia wirusa na płód chociaż trzeba od razu zaznaczyć, że sytuacja taka ma miejsce niezwykle rzadko. Dużo częściej zarażeniem obarczone są noworodki narodzone drogą naturalną przez matki będące nosicielami wirusa. U zakażonego dziecka może dojść do zajęcia pęcherzami dużych partii ciała, przede wszystkim uwrażliwione są oczy oraz jama ustna, wirus rozprzestrzenia się także w ośrodkowym układzie nerwowym a nieleczony może być przyczyną zgonu.

Trzeba zaznaczyć, że w Polsce odsetek kobiet ciężarnych, które obarczone są występowaniem wirusem opryszczki narządów płciowych wynosi 2% a ryzyko zarażenia noworodka podczas porodu to nawet 50%. Niebezpieczeństwo wzrasta tym bardziej, kiedy do pierwotnego zakażenia kobiety doszło niedługo przed terminem porodu. Jeśli do zakażenia kobiety dojdzie w III trymestrze ciąży, wtedy zaleca się poród przez cesarskie cięcie jednak i ta metoda nie wyklucza ryzyka zakażenia dziecka. Największe szanse uniknięcia zakażenia dziecka opryszczką mają kobiety, które zostały nią zarażone na długo przed ciążą a przez kilka lat nie dochodziło u nich do reemisji objawów. Pocieszający jest również fakt, iż kobieta zarażona opryszczką może karmić dziecko piersią o ile oczywiście zmiany skórne na nich nie występują.

Ponieważ powikłania wynikające z obecności wirusa HSV-2 są szczególnie niebezpieczne dla dziecka, każda ciężarna powinna przynajmniej dwukrotnie wykonać testy na jego obecność w organizmie. Te wykonuje się całkowicie nieinwazyjnie pobierając odpowiednie wymazy; badanie można wykonać nawet anonimowo w http://e-wenerolog.pl/sklep/testy-dla-grup-szczegolnego-ryzyka/opryszczka-herpes-simplex-virus-hsv-iii/ i z całą pewnością warto z tej szansy skorzystać, by mieć pewność całkowitego zdrowia.

5 (100%) 2 głos[ów]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>