Znamiona barwnikowe

stockvault-human-skin99173

Znamiona błękitne, reed, spitz, wrodzone, suttona to tylko niektóre z rodzajów tak powszechnie występujących na naszym ciele pieprzyków. Kilka procent z nich staje się przyczyna powstawania czerniaka, czyli najbardziej groźnego nowotworu skóry.

Wszystkie znamiona barwnikowe należy bacznie obserwować a raz w roku korzystać z konsultacji dermatologicznych. To właśnie lekarz będzie w stanie zanalizować daną zmianę i wykluczyć bądź potwierdzić rozwój raka.

Sprawdź artykuł : Profilaktyka znamion barwnikowych.

Kiedy udać się do lekarza?

Ból, pieczenie czy świąd nie powinny występować w przypadku łagodnych zmian barwnikowych na ciele. Jeśli takie dolegliwości się pojawią to jest to pierwsza pobudka do tego, by zwrócić się o pomoc lekarską. Co więcej, zaniepokoić powinien nas fakt zmiany struktury, wielkości czy koloru pieprzyka – musimy wiedzieć, że najczęściej występują pieprzyki brązowe bądź czarne natomiast zauważa się także te w kolorze skóry, błękitne oraz białe. Z pieprzyka nigdy nie powinna wydobywać się jakakolwiek wydzielina, znamię barwnikowe nie może też krwawić. „Nie można zwlekać, bo w przypadku zmian nowotworowych, a zwłaszcza bardzo złośliwego czerniaka, czas ma kluczowe dla terapii znaczenie. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse pacjenta na dojście do zdrowia. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z dermatologiem bezzwłocznie – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Dermatolog przy pomocy dermatoskopu oceni znamię i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Zwykle zaleca się usuwanie znamion z dużym marginesem całkiem zdrowej tkanki – w przypadku nowotworu, zapobiega się w ten sposób powstawaniu nawrotów.

Warto wiedzieć, że znamiona mogą się od siebie różnić co nie oznacza, że będą uzłośliwione. Pojawiają się też w różnych częściach ciała. Na przykład znamię błękitne pojawia się zwykle na twarzy zaś znamię reed zazwyczaj diagnozowane jest na kończynach.

Co działa niekorzystnie na naszą skórę?

Przede wszystkim pieprzyki powstają w miejscach, które narażone są stale na działanie promieni słonecznych. Mogą pojawiać się pojedynczo bądź w grupach, zarówno na skórze jak i błonie śluzowej. Zawsze trzeba je właściwie pielęgnować. Znamiona trzeba smarować kremami w filtrem UVA i UVB, by zapobiec szkodliwemu działaniu słońca. Warto przy tym zaznaczyć, że tak samo zły wpływ na znamiona mają lampy wykorzystywane w solarium. Zadbajmy też w tej kwestii o najmłodszych – dzieci nie powinny korzystać z promieni słonecznych wcale więc w czasie wzmożonej ekspozycji na słońcu należy smarować ich ciało odpowiednimi filtrami (co najmniej na 30 minut przed wyjściem na powietrze i w przerwach co 2-3 godziny).

Trzeba też uważać, by pieprzyki nie zostały podrażnione bądź uszkodzone.

Uznaje się, że czerniak występuje najczęściej w miejscu znamion pojawiających się w miejscu wystawionym na ekspozycję słoneczną jednak nie jest to reguła. Nowotwór może być zdiagnozowany także tam, gdzie znamię barwnikowe jest stale zasłonięte. Trzeba przy tym podkreślić, że regularna kontrola dermatologiczna pozwoli na ochronę zdrowia a nawet życia w obliczu czerniaka – tylko wykrycie nowotworu w początkowej fazie rozwoju daje choremu szanse na przeżycie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://znamionabarwnikowe.pl.

5 (100%) 1 głos[ów]

Jedna odpowiedź do Znamiona barwnikowe

  1. housekeeper says:

    znamie blekitne – to plamisto-grudkowa zmiana wielkosci ziarna soczewicy o charakterystycznym niebieskim kolorze. czesto obecne juz w chwili urodzenia lub pojawiajace sie we wczesnym dziecinstwie. Tego typu znamiona rzadko przeksztalcaja sie w czerniaka znamie atypowe – ma postac plam o barwie ciemniejszej od otaczajacej skory, nierzadko uniesione ponad jej poziom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>