Kłykciny kończyste – co to jest?

Kłykciny kończyste są konsekwencją zarażenia wirusem HPV jednak trzeba od razu zaznaczyć, że kłykciny występują tylko u 1% zarażonych, u pozostałych osób mogą nie dawać żadnych objawów przez wiele lat.

Najczęściej pojawiają się na narządach płciowych a nieleczone stają się bezpośrednią przyczyną nowotworów, w tym raka szyjki macicy. Kłykciny mogą pojawić się także na odbycie, twarzy, rękach czy nogach i w każdym przypadku ich leczenie jest konieczne.

Jak rozpoznać kłykciny kończyste?

Chociaż kłykciny kończyste nie powodują bólu ani nie występują świąd to bardzo łatwo jest je rozpoznać. Początkowo są to niewielkie, kilkumilimetrowe grudki, krostki, które występują na danej powierzchni ciała w niewielkich skupiskach. Krostki mogą być miękkie bądź twarde, przyjmować kolor bladoróżowy bądź brunatny. Wykwity na sromie łączą się tworząc tzw. koguci grzebień. W niektórych przypadkach brodawki mogą przekształcić się w wykwity o szerszej podstawie, która może nawet zamaskować wejście do pochwy. Nie warto do tego dopuścić, wcześniej zgłaszając się do specjalisty. Najlepiej od razu po wystąpieniu pierwszych objawów – mówi dr n. med. Dorota Kozicka, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Wykwity w takiej eskalacji pojawiają się najczęściej u kobiet w ciąży i są bardzo często bezpośrednią przyczyną poronień albo zakażeń noworodków podczas porodu.

U mężczyzn kłykciny pojawiają się na penisie. Występują na żołędziu, napletku, w okolicach wędzidełka natomiast znacznie rzadziej na skórze worka mosznowego czy pachwinach i w okolicach cewki moczowej.

Mężczyźni mogą zauważyć jasne bądź brunatne brodawki o niewielkich kształtach. Kłykciny kończyste na penisie mogą też pojawić się w postaci płaskich wykwitów o szerokiej podstawie, znajdujących się u nasady prącia lub żołędzi. Czasami pojawiają się niezależnie od występujących jednocześnie kłykcin kończystych na żołędzi i napletku – mówi lek. med. Monika Konczalska, specjalista dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Ciekawostką jest fakt, iż kłykciny kończyste można w łatwy sposób zdiagnozować nawet wtedy gdy nie są one zauważalne „gołym okiem”. W tym celu stosuje się roztwór 5% kwasu octowego. Nim smaruje się określone miejsce, które w przypadku obecności kłykcin staje się zaraz po posmarowaniu białe o nierównych strukturach. Wtedy leczenie przebiega identycznie jak przy występowaniu wykwitów.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Najlepiej jest zapobiegać zarażeniu wirusem HPV i są na to na szczęście skuteczne sposoby. Przed zakażeniem wirusem HPV można się zaszczepić. Do wyboru jest szczepionka czterowalentna, która ma białka wirusów 6, 11, 16 i 18, a także szczepionka dwuwalentna, która przeciwdziała typom 16 i 18 HPV. Pierwsza z nich odpowiada za zapobieganie nowotworom sromu, pochwy, szyjki macicy, a także zmianom przednowotowrowym. Druga jest natomiast zarejestrowana, by zapobiegać nowotworom i stanom przednowotworowym szyjki macicy – mówi dermatolog i wenerolog Monika Konczalska z Clinica Dermatologica w Gdańsku, więcej na temat leczenia kłykcin kończystych: http://klykcinyhpv.pl/klykciny-konczyste-leczenie/

Jeśli kłykciny już wystąpią najczęściej leczy się je miejscowo, stosując żele do smarowania z roztworem podofiliny lub podofilotoksyny. Bezpieczną i całkowicie nieinwazyjną metodą leczenia kłykcin jest też krioterapia oraz laseroterapia – metody stosowane są coraz częściej właśnie ze względu na pewną skuteczną i duży komfort pacjenta, stosowane również w innych przypadkach jak np. usuwanie blizn potrądzikowych. W skrajnych przypadkach kłykciny kończyste leczy się chirurgicznie.

Pamiętajmy, że leczenie tego rodzaju wykwitów jest konieczne – w innym przypadku mogą doprowadzić do stanów nowotworowych, w tym raka szyjki macicy.

 

5 (100%) 4 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>