Dlaczego trichogram jest konieczny, żeby zahamować łysienie?

Włosy to jeden z najważniejszych elementów naszego wizerunku – dodają nam uroku i odgrywają ważną rolę w tworzeniu pierwszego wrażenia. Jeśli są zdrowe, zadbane i błyszczące, stanowią naszą ozdobę i zwracają na nas uwagę, budząc powszechny zachwyt.

Kobiety przykładają ogromną wagę to tego, jak wyglądają ich włosy. Wiele troski wkładają we właściwą pielęgnację i regularnie odwiedzają fryzjera, który dba o dobrą kondycję ich włosów. Coraz częściej jednakże również panowie zauważają, że zadbane włosy i elegancka fryzura potrafi dodać im wiele szyku.

Włosy w złej kondycji – co może być przyczyną?

Na to, w jakim stanie są nasze włosy, ma wpływ wiele czynników, począwszy od genów, przez dietę, aż po pielęgnację, jaką stosujemy. Wiele osób mimo używania kosmetyków z najwyższej półki narzeka na kondycję swoich włosów, ponieważ nie zdaje sobie sprawy, że ta może być wynikiem niezdrowego trybu życia albo spadkiem odziedziczonym po przodkach.

Zobacz także gabinet trychologiczny: Trycholog w Gdańsku – Kompleksowe badanie włosów.

Niestety, z wieloma problemami związanymi z włosami nie jesteśmy w stanie nic wskórać na własną rękę. Jedną z poważniejszych dolegliwości, jakie mogą nas spotkać, jest łysienie. Kiedy tylko zaobserwujemy, że nasze włosy znacznie się przerzedziły, a na szczotce zostaje ich o wiele więcej niż wcześniej, powinniśmy zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Przyczyny łysienia mogą być bardzo różne. Nie zawsze łyse placki na głowie to skutek genów, zdarza się, że łysienie jest objawem złego stanu organizmu i poważnej choroby – tym lepiej więc, jeśli jak najszybciej wykonamy badanie włosów i ustalimy, co nam dolega.

Trichoskopia – niezbędna u łysiejących pacjentów

Jeżeli problemem, z którym zgłosiliśmy się do lekarza, jest łysienie, z pewnością zostaniemy wysłani na trichoskopię. Jest to badanie włosów, którego celem jest stwierdzenie przyczyny ich zwiększonego wypadania.  Trichogram nie jest skomplikowany i z powodzeniem stosuje się go u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia. Jest bezpieczny nawet u kobiet w ciąży. Na trichoskopię wysyła się nie tylko łysiejących panów, ale również kobiety, które zauważyły zwiększone wypadanie włosów.

Na czym polega trichoskopia? To proste badanie, którego przebieg jest następujący: najpierw pobiera się od pacjenta próbkę włosów, około stu, a następnie poddaje się je szczegółowemu badaniu, w trakcie którego profesjonalista ocenia stan cebulek i stopień ich deformacji. Dzięki takim informacjom udaje się ustalić, jaka jest rzeczywista kondycja włosa oraz wskazać, co jest przyczyną łysienia. Trichogram jest kluczowym badaniem u pacjentów łysiejących, bo właśnie dzięki niemu udaje się ustalić przyczynę łysienia, a dzięki temu dopasować leczenie do potrzeb konkretnej osoby. W ten sposób kuracja szybko przynosi oczekiwane skutki i sprawia, że odzyskujemy bujną fryzurę.

Jak przygotować się do trichoskopii?

Jeżeli mamy mieć wykonany trichogram, musimy odpowiednio się do niego przygotować. Na 3-4 dni przed badaniem włosów konieczne jest powstrzymanie się od ich mycia. Zakazane jest również stosowanie kosmetyków do pielęgnacji, a także stosowanie produktów do stylizacji. Musimy więc trzymać się z daleka od wszelkiej maści szamponów, odżywek, olejków czy lakierów do włosów. Co więcej, osoby, które wcześniej farbowały włosy, będą musiały poczekać, aż te nieco odrosną – trichoskopię można wykonać dopiero wtedy, kiedy widoczny jest odrost na około dwa centymetry. Inaczej lekarz nie będzie mógł prawidłowo przeanalizować stanu cebulki, a to może skutkować złą diagnozą i złym planem leczenia.

oceń

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>