Chlamydia przyczyną powikłań okulistycznych

Chlamydia trachomatis to patogen o powinowactwie do komórek nabłonkowych błon śluzowych; atakuje układ moczowo- płciowy oraz spojówki. Zakażenie następuje wyłącznie poprzez kontakt z płynami ustrojowymi chorego. Bakteria ma zdolność do tworzenia ciałek  przetrwałych, które mają tendencję do utajonego przebywania wewnątrz komórek, odpowiadając za przewlekły, bezobjawowy przebieg zakażenia.  Spośród licznych serotypów, są te o znacznym  powinowactwie do zakażeń okulistycznych.

 

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, na jaglicę- chorobę oczu wywołaną chlamydiozą, cierpi 85 milionów ludzi na całym świecie, z czego 8 milionów doświadcza znacznego pogorszenia wzroku. Prawie 4% wszystkich przypadków ślepoty jest spowodowanych Chlamydia trachomatis. Przebieg zapalenia spojówek zależy od serotypu wywołującego chorobę; najważniejsze postacie okulistycznych zakażeń chlamydią to:

-wtrętowe zapalenie spojówek dorosłych: jest to choroba przenoszona drogą płciową, powodowana kontaktem z wydzielinami z dróg rodnych. Najczęściej dotyka młodych ludzi, aktywnych seksualnie. Początkowe objawy są niespecyficzne, sprowadzają się do uczucia obcego ciała w oku czy skąpej wydzieliny. Po okresie 1- 2 tygodni dochodzi do nasilenia objawów, w spojówkach pojawiają się grudki, objawom ocznym może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych przyusznych. Ostatecznie może dojść do bliznowacenia spojówki i rogówki.

-chlamydiowe zapalenie spojówek noworodków: najczęstsza przyczyna zapaleń spojówek u noworodków, spowodowana transmisją bakterii podczas przechodzenia przez kanał rodny w czasie porodu. Pierwsze objawy pojawiają się po 2 tygodniach od zakażenia i manifestują się obecnością ropnej wydzieliny i obrzękiem powiek. Nie dochodzi do zajęcia rogówki.

– jaglica: jedna z głównych przyczyn ślepoty na świecie, przenoszona przez kontakt z ludźmi oraz muchę pospolitą, będącym głównym transmiterem choroby. Jaglica najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie, po okresie inkubacji (5- 10 dni) pojawiają się stany zapalne, grudki i nacieki oraz owrzodzenie i zmętnienie rogówki.

Poza zakażeniami okulistycznymi, chlamydia atakuje układ moczowo- płciowy, a przewlekły charakter infekcji sprzyja rozwojowi poważnych powikłań zdrowotnych, w tym położniczych.

Testy PCR na chlamydię

banner_210px_chlamydioza-1

Tak poważne konsekwencje zakażenia chlamydią narzucają konieczność skutecznej diagnostyki, która umożliwia wdrożenie leczenia i zapobiega nieświadomemu zarażaniu partnerów seksualnych w czasie bezobjawowej choroby. Najlepszy test na chlamydię to test identyfikujący DNA bakterii w materiale biologicznym- dla zakażeń okulistycznych będzie to wymaz spojówkowy. Test DNA polega na powieleniu śladowych ilości kwasu nukleinowego bakterii oraz jego detekcji sondami molekularnymi. Metoda jest bardzo czuła i specyficzna, niedroga i mało czasochłonna. Coraz częściej dostępne są także jakościowe testy wizualne, służące do szybkiej identyfikacji bakterii; ich czułość wymaga jeszcze dopracowania metodycznego. Dla identyfikacji tak częstego czynnika zakaźnego, jakim jest chlamydia test DNA to optymalne rozwiązanie.

Więcej na temat testów PCR przeczytasz tutaj

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl

oceń

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>