Wirus HPV. Test na wirusa HPV

Infekcja z udziałem wirusa HPV może mieć charakter długotrwały, przez co powoduje poważne konsekwencje dla zdrowia zarażonego. Warto pamiętać, że rak szyjki macicy to tylko jeden z nowotworów, które powoduje wirus HPV. Przewlekła infekcja może doprowadzić do raka prącia, odbytu, sromu, a nawet spowodować wystąpienie zmian nowotworowych na gardle i języku.

Wirus HPV jest najczęstsza przyczyną raka szyjki macicy. Niemal każdy przypadek tej bardzo ciężkiej choroby spowodowany jest przewlekłą infekcją z udziałem wirusa HPV. Odpowiednio szybkie wykrycie wirusa jest więc kwestią kluczową w zapobieganiu rakowi szyjki macicy. Nie da się ukryć, że obecnie właśnie na tym skupia się profilaktyka tej choroby. Prowadzi się również kampanie społeczne, zachęcające kobiety do okresowego przeprowadzania badań przesiewowych, szczególnie pań powyżej trzydziestego roku życia. Stosuje się ponadto szczepienia ochronne przeciwko wirusowi HPV. Mają one charakter dobrowolny, szczepi się młode dziewczyny do dwudziestego szóstego roku życia.

Aby odpowiednio wcześnie wykryć obecność wirusa HPV w organizmie, niezbędny jest test HPV. Takie badanie można wykonać w ośrodkach laboratoryjnych oraz na własną rękę. Na internecie dostępne są specjalne zestawy testowe, których wartość nie przekracza kilkuset złotych. Przeprowadzenie badania co kilka lat jest bardzo istotne, ponieważ pozwala żyć ze świadomością, że nie zarażamy swojego partnera groźnym wirusem. A do tego dochodzi niezwykle często – infekcja z udziałem wirusa HPV najczęściej nie powoduje objawów, przez co wielu ludzi zaraża osoby, z którymi obcują płciowo.

Warty uwagi jest fakt, że obecnie wyróżnia się niemal sto dwadzieścia różnych rodzajów wirusa HPV. Część z nich ma charakter wysokoonkogenny, przez co ich długotrwała obecność w organizmie może powodować zmiany nowotworowe. U kobiet najczęściej będzie to rak szyjki macicy, jednakże są one narażone również na raka pochwy oraz sromu. Podobnie jak u mężczyzn, może u nich wystąpić rak odbytu, gardła bądź języka. U płci męskiej wirus HPV może powodować nowotwór prącia, niezwykle ciężki w wyleczeniu.

Niektóre odmiany wirusa HPV cechują się niskim poziomem onkogenności, przez co ryzyko wykształcenia się zmian nowotworowych jest minimalne. Zazwyczaj powstanie raka w wypadku tego wirusa dotyczy sytuacji, w których organizm jest znacznie osłabiony i nie jest sobie w stanie poradzić z przewlekłą infekcją. Takim odmianom wirusa częściej towarzyszą zewnętrzne objawy, czyli popularne kłykciny kończyste.

Czytaj więcej: http://medicorium.pl/artykuly/leczenie-raka-szyjki-macicy/

Są to zmiany brodawczakowate, płaskie bądź wypukłe, które pojawiają się w okolicach zainfekowanych narządów płciowych. Można je wyleczyć – najczęściej w tym celu stosuje się kriooperację. Kłykciny kończyste są wymrażane, a następnie usuwane. Taki zabieg najczęściej trzeba kilkukrotnie powtórzyć, ponieważ zmiany brodawczakowate mają tendencję do powracania w całym przebiegu choroby. Należy także mieć na uwadze, że leczenie kłykcin nie powoduje zaprzestania zarażania chorobą innych osób.

5 (100%) 2 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>