Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Dopada głownie kobiety po 30. roku życia, ale jego ofiarami padają także mężczyźni. Jego przyczyny są trudne do określenia i wahają się od podłoża genetycznego, przez zaburzenia hormonalne, po spożywanie pikantnych potraw. Niektóre statystki wskazują, że może na niego zachorować nawet co dziesiąty dorosły. Trądzik różowaty, bo to o nim mowa, to jedno z najczęściej diagnozowanych, a zarazem najbardziej uporczywych schorzeń skóry. W tym artykule znajdą Państwo podstawowe informacje o trądziku różowatym – inaczej rosacei – a także o genezie, leczeniu i o tym, jak rozpoznać trądzik różowaty

Przyczyny zachorowań

Trądzik różowaty dotyka przede wszystkim kobiet, chociaż cierpieć na niego mogą także panowie. Najbardziej narażone są osoby o bardzo jasnej i jasnej karnacji, a także osoby zmagające się z cerą naczynkową. W części przypadków trądzik różowaty ma podłoże genetyczne i ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli mamy w rodzinie osoby cierpiące na rosaceę. Większość badań wskazuje, że nadużywanie słońca i solarium na przestrzeni lat może zwiększyć ryzyko zachorowania, a z pewnością ma zły wpływ na osoby, u których trądzik różowaty już występuje. Oprócz tego zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu rosacei zalecane jest unikanie nadmiernego spożycia alkoholu i pikantnych przypraw, a także palenie papierosów, które wśród szeregu negatywnych efektów na zdrowie ma także osłabienie naczyń krwionośnych i ogólne pogorszenie stanu cery. Czynnikiem negatywnym przy trądziku różowatym jest także stres, drastyczne zmiany temperatur, a także choroby układu trawiennego.

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, inaczej nazywany rosaceą, to choroba objawiająca się kruchością i pękaniem naczynek krwionośnych w skórze, przede wszystkim na twarzy, chociaż u niektórych osób może pojawić się także na dekolcie. Pierwszym objawem trądziku różowatego może być zwiększone rumienienie się. W literaturze panny „zalewające się czerwienią” z czasem mogą rozwinąć właśnie trądzik różowaty. Z czasem naczynka krwionośne zaczynają pękać coraz częściej i zostawiać ślady – popularne pajączki – a uporczywy rumień nie ustaje. Najczęściej rumień pojawia się na policzkach, na nosie, czole i podbródku, chociaż może także pojawić się w okolicach oczu. Najczęściej trądzik różowaty nie przyprawia o ból, chociaż, zwłaszcza jeśli pojawi się blisko oczu, może przyprawić o swędzenie i dyskomfort, a czasem mylony jest z zapaleniem spojówek. Skóra pacjentów często jest jednak bardzo reaktywna, i nawet najlżejsze zadrapanie czy mocny dotyk mogą spowodować pojawienie się zaczerwienienia.

Oprócz pękających naczyniek i rumienienia, trądzik różowaty można rozpoznać po pojawieniu się podskórnych krost i grudek. U niektórych pacjentów jest to jeden z pierwszych objawów i w takich wypadkach trądzik różowaty może zostać pomylony z trądzikiem pospolitym. Krostki pojawiające się przy rosacei są wrażliwe na dotyk i często cieplejsze od pozostałych obszarów twarzy. Oprócz tego w trądziku pospolitym występują wągry i pryszcze, które nie towarzyszą trądzikowi różowatemu. Innym objawem, który występuje jednak głównie u panów, a do tego w późniejszych stadiach rozwoju rosacei, jest chropowaty przerost tkanki skóry na nosie, nazywany rhinophymą. Ze względu na podobieństwo faktury, część lekarzy określa tę przypadłość jako kalafiorowatość nosa.

Jeśli rozpoznaliśmy u siebie trądzik różowaty, ważne będzie dobranie odpowiedniej pielęgnacji, unikanie słońca i konsultacja z dermatologiem lub kosmetologiem, którzy doradzą nam rozpoczęcie leczenia.

5 (100%) 1 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>