Reumatoidalne zapalenia stawów

Schorzenia układu ruchu, dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości chorego – to znak naszych czasów. Wiele tych schorzeń wynika z niezdrowego wpływu życia, część z nich jest natomiast uwarunkowana genetycznie lub wynika z obecności innych chorób. Nie inaczej jest w przypadku RZS – reumatoidalnego zapalenia stawów. Ta uogólniona choroba najczęściej dotyka stawów, ale nie tylko – zaatakować może także także inne narządy, prowadząc do poważnych powikłań. Skąd się bierze reumatoidalne zapalenie stawów?

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

RZS to choroba o wieloczynnikowych pochodzeniu. Wykazano jej występowanie rodzinne, zatem ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Ponadto u podstaw choroby leżą procesy autoimmunologiczne, czyli błędna reakcja układu immunologicznego na własne tkanki organizmu. Rozpoznawane są one jako obce i atakowane przez komórki układu odpornościowego, co przyczynia się do powstania przewlekłego stanu zapalnego.

Ponadto istnieje szereg czynników, które mogą inicjować rozwój choroby oraz jej nawroty w przyszłości. Są to:

  • palenie papierosów,
  • nadmierna masa ciała,
  • infekcje niektórymi wirusami czy bakteriami,
  • przewlekły stres.

Istotny jest także wiek i płeć – zdecydowanie częściej chorują kobiety, a objawy najczęściej pojawiają się między 30 a 40 rokiem życia.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Jak objawia się reumatoidalne zapalenie stawów? Początkowo może wystąpić jedynie sztywność poranna stawów dłoni, która mija w ciągu dnia, gdy stawy poddawane są ruchowi. Niekiedy te objawy mijają, a choroba po jakimś czasie atakuje ze zdwojoną siłą. Pojawia się ból i obrzęk stawów dłoni i stóp oraz ograniczenie ich ruchomości. Mogą im towarzyszyć objawy ogólne – gorączka, uczucie rozbicia, męczliwość, bóle mięśni czy spadek masy ciała. Z czasem choroba atakuje także większe stawy: kolanowy, skokowy, biodrowy, łokciowy czy ramienny.

Powikłania reumatoidalnego zapalenia stawów

Co ciekawe, u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów objawy mogą dotyczyć także suchego oka i zapalenia rogówki, występowania zwłóknienia płuc i trudności z oddychaniem. Ponadto występuje większe ryzyko zachorowania na miażdżycę i jej powikłania – zawał serca czy udar. Ponadto w przebiegu RZS objawy mogą wynikać z anemii, niewydolności wątroby lub nerek bądź osłabienia kości i osteoporozy

Rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów

Rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów polega na zaobserwowaniu u chorego specyficznych objawów, a także uzyskaniu określonych wyników badań laboratoryjnych. Mowa o podwyższonym mianie czynnika reumatoidalnego RF oraz anty – CCP, czyli antygenu przeciwko cyklicznemu peptydowi cytrulinowemu. Pomocne są także badania obrazowe: RTG, USG czy tomografia komputerowa stawów.

Terapia RZS polega najczęściej na leczeniu objawowym oraz spowolnieniu postępu choroby. Reumatoidalne zapalenie stawów jest bowiem chorobą nieuleczalną i nawet uzyskanie ustąpienia objawów nie daje pewności, że choroba w przyszłości nie powróci. Stosuje się leki modyfikujące przebieg choroby i niesteroidowe leki przeciwzapalne, hamujące rozwój stanu zapalnego. Ponadto wykorzystywane są leki biologiczne, skierowane przeciwko konkretnym cytokinom prozapalnym. Ponadto u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów leczenie to także modyfikacja diety, zaprzestanie palenia papierosów oraz fizjoterapia.

5 (100%) 1 głos[ów]

2 Odpowiedzi do Reumatoidalne zapalenia stawów

  1. Matka says:

    Reumatoidalne zapalenie stawów sprawia, że człowiek też trochę “siada” psychicznie bo nagle trzeba zrezygnować z aktywności jak zaczyna boleć. Musisz sobie zrobić przerwę i nic nie poradzisz, a jest to mocno wkurzające.

  2. Jolka says:

    Bo reumatoidalne zapalenie stawów to nie jest jakaś tam sobie delikatna dolegliwość, tylko konkretna choroba, która jest bardzo groźna. Zwłaszcza w przypadku gdy rzs objawy daje mocne i nie ma możliwości żadnej kontroli nad tym, bo żadne leczenie nie pomaga – a tak często właśnie też bywa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>