Przyczyny opryszczki narządów płciowych/sposoby zakażeń.

Za występowanie opryszczki narządów płciowych odpowiedzialny jest wirus Herpes Simplex typu 2, czyli HSV-2. 

Jego przekazywanie możliwe jest poprzez stosunki płciowe (zarówno pochwowe jak i oralne czy analne) z osobą zarażoną jednak najnowsze badania wskazują także na fakt, iż opryszczką tego rodzaju można zarazić się także w wyniku samego dotyku. Co więcej, wirus opryszczki potrafi przetrwać na przedmiotach innych niż ciało ludzkie, dlatego do części zakażeń dochodzi poprzez korzystanie z tych samych środków higienicznych – ręczników, mydła czy jednej toalety.

Warto nadmienić, iż nawet 90% zakażonych nie ma świadomości nosicielstwa wirusa bowiem może on nie dawać żadnych objawów przez długie lata. Co więcej, symptomy mogą być tak minimalne, że zakażony nawet ich nie zauważa. Właśnie dlatego osoby, które podejrzewają, że mogą być zakażone bądź profilaktycznie chciałyby sprawdzić stan swojego zdrowia pod tym kątem powinny wykonać testy na obecność wirusa – te są całkowicie nieinwazyjne i można je przeprowadzić nawet w domu anonimowo, zamawiając je na http://e-wenerolog.pl/sklep/testy-dla-grup-szczegolnego-ryzyka/opryszczka-herpes-simplex-virus-hsv-iii/.

Niepocieszający jest fakt, iż do zakażeń opryszczką narządów płciowych może dochodzić nie tylko w momencie, kiedy choroba jest w formie aktywnej, ale również wtedy gdy jest w wersji utajonej – tym samym zakażony może bez świadomości przekazywać chorobę innym praktycznie każdego dnia.
Trzeba również dodać, że opryszczka narządów płciowych może występować zarówno u kobiet jak i mężczyzn w takim samym stopniu jednak to mężczyźni częściej zarażają kobiety aniżeli odwrotnie.

Chociaż wirus obecny jest w organizmie w formie utajonej to w każdej chwili może dojść do reemisji choroby. Do dzisiaj nie tylko nie wynaleziono skutecznego leku, który zwalczałby całkowicie wirusa HSV-2, ale nie wykryto nawet, jakie są główne przyczyny reemisji choroby. Powszechnie uważa się, że opryszczka narządów płciowych częściej przechodzi w formę aktywną kiedy zakażony prowadzi nieodpowiedni tryb życia – cierpi na bezsenność, jest osłabiony, nadużywa alkoholu bądź zbyt często wystawia na ekspozycję promieni słonecznych swoje genitalia; duże znaczenie ma również odporność organizmu chorego oraz niedobór witaminy B bowiem te właśnie przyczyny powodują najczęściej reemisję opryszczki.

5 (100%) 1 głos[ów]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>