Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekłe, nawracające i zwykle łagodne w przebiegu zapalenie skóry. W przypadku osób dorosłych łojotokowe zapalenie skóry najczęściej dotyka skóry głowy, brwi, skrzydełek nosa i okolic za uszami. Niekiedy może dotyczyć także pach, pachwin i klatki piersiowej. Objawia się poprzez łupież tłusty, łuszczenie, świąd oraz zaczerwienienie skóry. Dotyczy ono przede wszystkich obszarów o dużej ilości gruczołów łojowych.

Łojotokowemu zapaleniu skóry towarzyszyć może nadaktywność gruczołów łojowych oraz zalegający na skórze łój. Znajdujące się w łoju drożdże powodują rozwój bakterii wywołujących zapalenie skóry. Łojotokowe zapalenie skóry może swe początki mieć już w okresie dzieciństwa jako tzw. ciemieniucha, czyli grube, szorstkie łuski. Jednak większość dzieci z tego wyrasta około trzeciego roku życia. Nie jest to choroba zakaźna, spowodowana alergią czy nieprawidłową higieną. Ciemieniucha zazwyczaj nie swędzi.

Zobacz: Trycholog Gdańsk

Najpopularniejsze objawy łojotokowego zapalenia skóry to łupież tłusty pojawiający się na skórze głowy, włosach, brwiach czy wąsach, zaczerwienienie skóry, pieczenie i swędzenie oraz pojawiająca się skorupa i łuski na skórze głowy, twarzy i innych częściach ciała. Do trychologa, specjalisty od chorób skórnych należy udać się w momencie kiedy objawy zaczynają być uporczywe, a stan  skóry jest przyczyną ogólnego dyskomfortu.

Przyczyn łojotokowego zapalenia skóry może być wiele – drożdże bytujące na łoju, podatność na łuszczycę czy osłabienie organizmu w okresie jesiennym i letnim. Czynniki sprzyjające chorobie to schorzenia neurologiczne i psychiatryczne (depresja, choroba Parkinsona), zastoinowa niewydolność serca, zażywanie niektórych leków, osłabienie układu odpornościowego (u osób  z HIV i AIDS, biorców przeszczepów do narządu) czy cukrzyca.

Leczeniem łojotokowego zapalenia skóry zajmuje się trycholog. Niekiedy na początku konieczne może być badanie mające na celu wykluczenie innej, podobnej pod względem objawowym, choroby np. atopowego zapalenia skóry (egzema), trądziku różowatego czy łuszczycy. W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry stosuje się przede wszystkim szampony, kremy i płyny. Kremy przeciwświądowe mogą być najbardziej pomocne. Trzeba bowiem powstrzymywać się od drapania, co powodować może podrażnienia i zarysowania zwiększające ryzyko infekcji. Wskazana jest też wysoka higiena oraz odpowiednio zbilansowana dieta.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry w dużej mierze jest kwestią indywidualną. Wiele zależy bowiem od rodzaju skóry, nasilenia objawów oraz ich rozprzestrzenienia się. Odpowiednią kurację powinien dobrać specjalista trycholog. Nawet z pozoru wyleczone zapalenie lubi powracać. Jeśli zaobserwowano ponowne objawy konieczne jest ponowne wznowienie leczenia.

 

5 (100%) 1 głos[ów]

2 Odpowiedzi do Łojotokowe zapalenie skóry głowy

  1. 4K says:

    Bardzo często to właśnie cukrzyca jest przyczyną wypadania włosów. Zwłaszcza jeśli zaczęła się w młodym wieku, a efekt jest taki, że często wiele osób nie stosuje się dokładnie do wytycznych przy cukrzycy. Tymczasem trzeba się ściśle trzymać wytycznych, bo powikłania cukrzycy są gorsze niż sama choroba i wypadanie włosów to tylko jeden z tych przykrych elementów.

  2. Monik says:

    Łojotok zaostrza się przy cukrzycy zwłaszcza wtedy, gdy robimy coraz więcej błędów w terapii. Mówię o leczeniu cukrzycy, bo mój brat miał tak, że od razu było widać, że ostatnio pominął jakieś leki lub nie wziął wcale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>