Czym jest miesiączka i jak przebiega?

tampon jako symbol miesiączki

Menstruacja jest często błędnie sprowadzana do stanu pospolitego, regularnego krwawienia u kobiet. Przebrnąć przez nią należy raz w miesiącu, a potem zapomnieć o sprawie do następnej takiej sytuacji. To niewłaściwe myślenie, bowiem obserwacja procesu, który sam w sobie jest dużo bardziej skomplikowany, może dać odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących kobiecego organizmu.

Miesiączka to nic innego, jak cykliczne złuszczanie się nabłonka macicy, które wynika ze zmian stężenia hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. To najprostsza podręcznikowa definicja, sam proces jest jednak dużo bardziej skomplikowany i wrażliwy. Stąd nawet drobne nieprawidłowości czy odchylenia mogą powodować problemy z regularnym okresem, a nawet jego zanik.

Cykl miesiączkowy

Prawidłowe miesiączkowanie odbywa się w cyklu od 27 do 32 dni. Książkowo wartość ta jest przy każdym krwawieniu tożsama, niemniej należy wiedzieć, że wahania w ramach powyżej wymienionych wartości nie świadczą o nieprawidłowościach. Zatem w sytuacji, gdy kobieta dostaje miesiączki po 27 dniach od wcześniejszego krwawienia, jeszcze kolejnej zaś po 30 dniach od poprzedniego, jest zupełnie normalna.

Kobiecy organizm przygotowuje się do krwawienia miesiączkowego przez cały poprzedzający okres – zaczyna już po zakończeniu wcześniejszego krwawienia. To właśnie nazywa się cyklem miesiączkowym, którego krwawienie jest punktem początkowym . Trwa ono następnie od trzech do siedmiu dni, choć z reguły jest to cztery-pięć dni. Dłuższe miesiączkowanie zdarza się i nie jest nieprawidłowością, ale zwłaszcza w sytuacji, gdy jest obfite i bardzo bolesne, wymaga konsultacji lekarskiej.

http://miesiaczka.net.pl kliknij i sprawdź szczegółowe artykuły wyczerpujące temat miesiączki.

Zasady miesiączki

Kobiety zaczynają miesiączkować statystycznie około 12-14 roku życia, okres zanika z kolei, gdy wchodzą w menopauzę, tj. po skończeniu 40-50 lat.

Krew menstruacyjna nie krzepnie ze względu na dużą zawartość plazminy. Jest to enzym białkowy, znajdujący się w osoczu krwi. Krwawienie w pierwszym dniu jest dość skąpe, z reguły osiąga najwyższą intensywność w czasie drugiego lub trzeciego dnia. Potem stopniowo znów się zmniejsza, aż do całkowitego zaniku. Po zakończeniu krwawienia menstruacyjnego następuje faza folikularna, która przygotowuje kobiecy organizm do owulacji.

Kobiety różnie przechodzą miesiączkę. Mogą w czasie niej tracić również różne ilości krwi. Z reguły jest to około 35-40 ml. Jednak nawet strata 80 ml nie jest powodem do niepokoju. Na drugim biegunie są te panie, które menstruację mają wyjątkowo skąpą. W jej czasie tracą tylko ok. 10 ml krwi. Sytuację można zgłosić lekarzowi ginekologowi, niemniej zazwyczaj będzie to zdarzenie zupełnie nie niepokojące.

Po co kobiecie miesiączka

Okres jest zatem procesem prawidłowym i koniecznym, jednak w konkretnych sytuacjach może on zanikać. Najczęściej brak miesiączki jest spowodowany ciążą (informacje jak to sprawdzić: http://niedokrwistosc.net.pl/encyklopedia-zdrowia/spozniajaca-sie-miesiaczka-zwiastun-ciazy/). Jej zaniknięcie albo brak wystąpienia w oczekiwanym terminie to pierwsza oznaka, która może sugerować taką okoliczność.

Dla wielu kobiet miesiączkowanie to najtrudniejsze dni w miesiącu. Warto dążyć do maksymalnej stabilizacji i unormowania trybu miesięcznego krwawienia. Sytuacja jest naturalna, ale też często wybitnie niekomfortowa, wymagająca zdwojonej czujności. Przypuszczalnie najbardziej dotyka ona kobiet młodych, a to także ze względu na to, że u nich cykl miesiączkowy jest najbardziej nieregularny. Z okresem ciężko się polubić, ale wystarczy go zrozumieć i się do niego przyzwyczaić. W sytuacji, gdy jest on niestabilny, o taką okoliczność trudniej. Dlatego nawet drobną nieprawidłowość warto zgłosić ginekologowi podczas standardowej kontroli.

5 (100%) 4 głos[ów]

2 Odpowiedzi do Czym jest miesiączka i jak przebiega?

  1. Maja says:

    Miesiączka wcale nie jest tak całkowicie regularna. Oczywiście, jak ktoś jest księgową, w domu ma kota, je to samo i wraca o tych samych porach, to pewnie można zegarki regulować. Ale jak ja często wyjeżdżam, jem nieregularne posiłki i czasem niedosypiam, to niestety, ale i dwa dni różnicy co miesiąc są wręcz normą.

  2. Lusia says:

    Nikt ci takiego życia nie nakazał. Sama sobie wybierasz, a przynajmniej widzisz jak taki tryb życia wpływa na zdrowie. Nieregularna miesiączka to wskaźnik, na który trzeba uważać, bo mówi wiele o tym kiedy trzeba przystopować. Natura sama wskazuje gdy menstruacja jest nieregularna, że coś jest nie tak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>