Czym jest stres i jakie są jego rodzaje?

Stres fizjologiczny lub biologiczny jest odpowiedzią organizmu na konkretne wyzwanie. Bodźce, które zmieniają środowisko organizmu, reagują na wiele układów w ciele. Stres może być definiowany jako każda sytuacja, która zaburza równowagę między żywym organizmem a jego otoczeniem.

Czym jest hormon stresu?

W codziennym życiu istnieje wiele stresujących sytuacji, związanych na przykład z pracą, społeczeństwem, przebytymi urazami czy zabiegami chirurgicznymi oraz różnymi zaburzeniami medycznymi. W odpowiedzi na stres zmienia się poziom różnych hormonów. Reakcje te są związane ze zwiększonym wydzielaniem szeregu z nich, w tym glukokortykoidów, katecholaminu, hormonu wzrostu czy prolaktyny, których efektem jest zwiększenie mobilizacji źródeł energii oraz dostosowanie jednostki do nowych okoliczności.

Kortyzol jest często nazywany hormonem stresu, ze względu na jego bezpośredni związek z reakcją organizmu na stres. Jest jednym z hormonów steroidowych i powstaje w nadnerczach, jednak większość komórek w organizmie posiada jego receptory.

Czym jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny odzwierciedla brak równowagi między ogólnoustrojowym objawem reaktywnych form tlenu, a zdolnością układu biologicznego do łatwej detoksykacji reaktywnych związków pośrednich lub do naprawy powstałych szkód. Zakłócenia w normalnym stanie komórek mogą powodować toksyczne efekty poprzez produkcję nadtlenków i wolnych rodników, które uszkadzają wszystkie składniki komórki, w tym białka, lipidy i DNA.

Stres oksydacyjny powoduje m.in. uszkodzenie zasad i tworzy przerwy w łańcuchach DNA. Uszkodzenie podstawy jest głównie pośrednie i spowodowane przez reaktywne formy tlenu. Ponadto niektóre reaktywne formy oksydacyjne działają jako przekaźniki komórkowe, w związku z czym stres oksydacyjny może powodować zakłócenia normalnych mechanizmów sygnalizacji komórkowej.

Uważa się, że stres oksydacyjny bierze udział w rozwoju zespołu Aspergera, ADHD, nowotworów, choroby Parkinsona, choroby Lafora, choroby Alzheimera oraz miażdżycy. Może doprowadzić do niewydolności serca oraz zawału mięśnia sercowego, a także depresji.

Reaktywne formy tlenu mogą być jednak do pewnego stopnia korzystne, ponieważ są wykorzystywane przez układ odpornościowy jako sposób na atakowanie i zabijanie patogenów. Krótkoterminowy stres oksydacyjny może być również ważny w zapobieganiu starzenia się, poprzez indukcję procesu zwanego mitohormezją.

Czym jest zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest zaburzeniem psychicznym, które może rozwinąć się po narażeniu danej osoby na traumatyczne wydarzenie. Może to być na przykład napaść na tle seksualnym, działanie wojenne, kolizja drogowa lub inne zagrożenia dla życia tej osoby. Objawy mogą obejmować niepokojące myśli, uczucia lub sny związane ze zdarzeniami, cierpienie psychiczne lub fizyczne związane z sygnałami wynikającymi z traumy, próby uniknięcia sygnałów związanych z traumą oraz zmiany w sposobie myślenia i odczuwania.

Objawy te utrzymują się zwykle dłużej niż miesiąc po stresującym wydarzeniu. Osoba z PTSD jest bardziej zagrożona samobójstwem i celowym samookaleczeniem. Objawy PTSD zwykle rozpoczynają się w ciągu pierwszych 3 miesięcy po wywołaniu traumatycznych wydarzeń, ale mogą też pojawić się dopiero kilka lat później. W typowym przypadku osoba z PTSD uporczywie unika myśli i emocji związanych z traumą oraz dyskusji o traumatycznych wydarzeniach, a nawet może cierpieć na amnezję. Jednak wydarzenie jest powszechnie przeżywane przez jednostkę poprzez natrętne, powtarzające się wspomnienia, retrospekcje oraz koszmary senne.

5 (100%) 4 głos[ów]

2 Odpowiedzi do Czym jest stres i jakie są jego rodzaje?

  1. szybki lopez says:

    Jak każdy będzie tu wpisywał swoje sposoby na stres, to stworzymy listę rzeczy, które najlepiej działają na to żeby się odstresować. Ja nie mam z tym żadnego problemu, bo lubię sobie czasem wyskoczyć z samolotu :) Oczywiście dobrze działającego samolotu! Na początku trochę strachu jest, ale szybko mija. Naprawdę to jest sport dla praktycznie każdego.

  2. Kevin bez domu says:

    Hola hola, przecież hormon stresu powstaje właśnie w stresujących sytuacjach, a ty chcesz nam wmówić, że to jest dobry sposób na stres? Raczej mi się nie wydaje… Sposoby na stres polegają na jego ograniczaniu, uspokajaniu się. To takie rzeczy jak na przykład lepienie garnków 😉 Ja bym dostał szału, ale innych to uspokaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>