Rumień guzowaty – jak go leczyć?

Rumień guzowaty to choroba skóry, która powoduje powstawanie czerwonych guzów. Zmiany ustępują całkowicie samoistnie bez konieczności podejmowania leczenia oraz nie pozostawiają trwałych śladów postaci blizn. Jednocześnie pojawienie się tego typu objawów powinno być powodem do poważnego niepokoju.

Chociaż sam rumień guzowaty nie jest bardzo poważną dolegliwością, jednak może wskazywać na rozwój wielu innych znacznie groźniejszych chorób, na przykład zapalenia jelit. Dlatego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć tego typu problemów i gdy się pojawią trzeba udać się do lekarza w celu znalezienie przyczyny zmian.

Przyczyny rumienia guzowatego

Istnieje bardzo wiele przyczyn, które powodują rozwój rumienia guzowatego. Do najczęstszych należą przede wszystkim różnego rodzaju zakażenia bakteryjne i wirusowe. Mogą być one spowodowane między innymi przez prątki gruźlicy, paciorkowce, a także wirus zapalenia wątroby typu B. Do powstania bolesnych, czerwonych guzków na skórze może przyczyniać się również pasożyt odpowiedzialny za toksoplazmozę. Objawy rumienia guzowatego mogą także towarzyszyć niektórym chorobom. Dotyczy to między innymi przewlekłej choroby zapalnej jelit, a także chorobom tkanki łącznej. Dolegliwościom sprzyja również przyjmowanie niektórych leków. Na schorzenie narażone są  kobiety w ciąży, osoby cierpiące z powodu niskiej odporności, a także prowadzące mało higieniczny tryb życia.

Sprawdź także: Przyczyny pojawienia się zanokcicy.

Objawy rumienia guzowatego

Objawy rumienia guzowatego to przede wszystkim mało estetyczne i bolesne zmiany skórne. Początkowo pojawiają się w obrębie kończyn dolnych. W czasie rozwoju choroby guzki z czerwonych stają się brązowe, a później zielone. Po jakimś czasie znikają bez leczenia. Nie pozostawiają blizn ani owrzodzeń. Inne objawy rumienia guzowatego to także gorsze samopoczucie, bóle stawów, problemy z układem pokarmowym, a także zapalenie dróg oddechowych.

W przypadku wystąpienie rumienia guzowatego zawsze należy zgłosić się do lekarza. Choroba ustępuje samoistnie, jednak bardzo często jest objawem, który towarzyszy znacznie poważniejszym dolegliwościom. Dlatego należy przeprowadzić odpowiednie badania, które pomogą znaleźć przyczynę powstawania tego typu zmian. Podstawą jest badanie krwi. O postawieniu diagnozy decyduje pobranie fragmentu guzka i badanie histologiczne.

Leczenie rumienia guzowatego

Leczenie rumienia guzowatego polega przede wszystkim na zwalczaniu choroby podstawowej, która doprowadziła do powstania zmian skórnych. Jeśli reakcja jest spowodowana działaniem leku, trzeba zrezygnować z jego przyjmowania. Stosuje się także leczenie miejscowe przy pomocy odpowiednich maści. Objawy można również złagodzić przez stosowanie bandaży uciskowych oraz odpoczynek z nogami uniesionymi do góry. Bez recepty da się kupić różnego rodzaju leki o działaniu przeciwzapalnym, które również okazują się pomocne w przypadku rumienia guzowatego.

Chociaż objawy rumienia guzowatego ustępują samoistnie, nie wolno ich lekceważyć. Jak to zostało wspomniane są one bardzo często wynikiem poważnej infekcji lub negatywnej reakcji na przyjmowany lek. Rozwój tego typu problemów może niestety doprowadzić do bardzo poważnych powikłań i groźnych konsekwencji dla zdrowia. Jednocześnie sam rumień powoduje powstawanie mało estetycznych i bolesnych zmian, które mogą być przyczyną dużego dyskomfortu.

Przeprowadzenie odpowiednich badań pozwoli na znalezienie pierwotnej przyczyny rozwoju choroby, a co za tym idzie umożliwi skuteczne leczenie rumienia guzowatego. Zawsze w przypadku takich dolegliwości należy skorzystać z pomocy lekarza i ustalić powody pojawienia się zmian.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem poradnikzdrowia.net

5 (100%) 1 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

72 + = 77