Jak rozpoznać zawał serca

Wiedza o zawale serca jest coraz większa w społeczeństwie, ale nadal nie są propagowane właściwe postawy. Nadal wiele osób nie wie, jakie są przyczyny zawału serca, bo nie pomaga w profilaktyce choroby. Zazwyczaj ludzie wiedzą, że przy zawale serca pojawia się ból w klatce piersiowej, utrata przytomności czy ból towarzyszący ręki i ramienia, nie potrafią jednak rozpoznawać objawów nietypowych, które również powinny skłonić do szybkiego udania się do lekarza. Jakie są to objawy?

Podział objawów serca

Obecnie stosuje się powszechnie dwa rodzaje podziału objawów zawału serca, które mają zastosowanie w medycynie. Pierwszy z podziałów jest oczywisty; grupuje on objawy na takie, które są typowe, czyli od razu kojarzą się z zawałem, a także nietypowe, czyli takie, które mogą przypominać inne schorzenia i nie są dla chorego sygnałem, że właśnie przeszedł zawał.

Drugi podział dotyczy raczej sposobu oceny występowania objawów niż ich samych. Tutaj występują objawy podmiotowe oraz przedmiotowe. Objawami podmiotowymi są te, które chory odczuwa samodzielnie i jest w stanie o nich powiadomić lekarza. Zwane są one również z tego powodu objawami subiektywnymi. Objawy przedmiotowe lekarz może ocenić samodzielnie z uwagi na wygląd czy kondycję fizyczną pacjenta – te objawy zwane są obiektywnymi.

Objawy typowe i nietypowe

Najbardziej typowym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej. Ból ten zazwyczaj trwa nieco dłużej niż objawy choroby wieńcowej, ale bywa też, że jest dość krótki, dlatego przy każdym jego wystąpieniu dobrze jest zasięgnąć opinii lekarskiej. Ból subiektywnie jest różnie określany przez pacjentów – może to być ból piekący, rozrywający czy kłujący. Jest to istotny objaw, jako że występuje u 80% chorych.

Bólowi w klatce piersiowej towarzyszą czasem dodatkowe objawy, zazwyczaj opierające się na rozszerzeniu ogniska bólu. Może on obejmować zarówno obszar wielkości dłoni, jak również zwiększać się w lewą stronę, powodując ból ramienia, dłoni barku czy żuchwy. Charakterystyczne jest to, że zawsze dotyczy on lewej strony ciała.

Prócz tego objawu występuje też szereg objawów nietypowych, których pojawienie się często sprawia, że chory odwleka czas decyzji o uzyskanie pomocy lekarskiej. U osób starszych istnieje ryzyko wystąpienia duszności spoczynkowej, czyli takiej, która występuje pomimo braku wysiłku. Ok. 40% chorych odczuwa również silne osłabienie, które jednocześnie przy poważnym stanie chorego może przejść wręcz w utratę przytomności. Pojawia się gorączka, dreszcze, mogą występować zimne poty na całym ciele. Ból może pojawić się też na plecach, między łopatkami, albo symetrycznie w stawach górnych kończyn.

Czasami objawy zawału serca mogą być podobne do dolegliwości gastrycznych. Wówczas występują mdłości, wymioty, zgaga i odbijanie, a także objawy podobne do choroby wrzodowej.

Objawy przedmiotowe i podmiotowe zawału serca

Objawy podmiotowe, czyli subiektywne, to przede wszystkim odczucia bólowe oraz duszności. Czasami u niektórych chorych pojawiają się zaburzenia lękowe, opisywane jako strach przed umieraniem.

To jednak objawy przedmiotowe pozwalają wdrożyć – wraz z odpowiednimi badaniami – leczenie zawału serca. Lekarz podczas zawału serca może stwierdzić u pacjenta bladość oraz zimny pot na całym ciele, a jednocześnie znaczne pobudzenie ruchowe oraz tachykardię, czyli podwyższenie pulsu. W badaniu osłuchowym występują często zmiany w płucach, głównie polegające na szmerach. Ocenie przedmiotowej podlegają też takie objawy jak utrata przytomności czy mdłości i wymioty

5 (100%) 3 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 2