Jak rozpoznać padaczkę?

Padaczka (epilepsja) to grupa zaburzeń mózgu wynikających z chwilowej jego niesprawności. Objawia się to nagłymi, napadowymi wyładowaniami w komórkach nerwowych (neuronach). Podstawowym symptomem choroby są ataki drgawek połączone z utratą świadomości.Jest to schorzenie natury neurologicznej.

U osób dorosłych najczęściej napady padaczkowe mają formę napadów uogólnionych. Są to duże napady przebiegające w dwóch fazach. Faza pierwsza (toniczna) trwa 20-30 sekund, zaczyna się od nagłej utraty przytomności, której często towarzyszy krzyk i upadek. Później pojawia się odgięcie ciała do tyłu oraz szczękościsk. Gałki oczne wywracają się ku górze. Często chory przestaje oddychać i robi się siny. Dryga faza (kloniczna) to drgawki, które trwają do 3 minut. Później osoba chora zaczyna oddychać, a na jej ustach pojawia się wydzielina pienista. Czasem mimowolne może nastąpić oddania moczy lub stolca, którego chory nie jest w stanie kontrolować. Po ataku pojawia się senność bądź agresja.

Niektóre rodzaje epilepsji występują tylko w okresie dzieciństwa. Zalicza się do nich zespół Lennox-Gestaut. Charakterystyczne dla niego są nagła utrata napięcia mięśni oraz upadek lub skurcz grupy mięśni. Rodzaj ten pojawia się u dzieci między 3. i 5. rokiem życia. Padaczka Rolandyczna (zespół Rolanda) to natomiast lekkie i krótkotrwałe napady częściowe. Pojawiają się między 7. i 10. rokiem życia. Jej objawami są jednostronne skurcze mięśnie twarzy, warg, języka i ust.

Wszystkim odmian padaczki jest niemal 70, ataki mogą przybierać różne formy, niektóre są niemal niezauważalne. Napady trwają zazwyczaj od kilkunastu sekund do kilku minut. Rzadko pojawia się seria napadów, pomiędzy którymi chory nie odzyskuje świadomości. Jest to tzw. stan padaczkowy. Zwykle jest to skutek poważnego urazu głowy i pojawia się u osoby, która do tej pory nie cierpiała na epilepsję.

Częściej atak pojawia się jednak u osoby ze stwierdzoną padaczką. Zwykle jest skutkiem nagłego odstawienia leków. Wymaga szybkiej pomocy lekarskiej. Miejscem, w którym chory na padaczkę może uzyskać pomoc jest poradnia neurologiczna. Lekarz – neurolog wybiera odpowiedni rodzaj leczenia. Najczęściej stosuje się terapię farmakologiczną. Jej celem jest opanowanie napadów padaczkowych.

Zobacz czym zajmuje się Poradnia Neurologiczna: Poradnia Neurologiczna Lifemedica Gdańsk

U około 80 % epilepsję można całkowicie wyleczyć. Kuracja może trwać kilkanaście lat, a nawet do końca życia. Jednak u 20 %epileptyków nie udaje całkowicie opanować napadów – często powodem jest źle dobrany lek, jego nieregularne stosowanie albo zbyt wczesne jefo odstawienie.

5 (100%) 2 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 + = 71