Domowe sposoby na grypę żołądkową

Ostre zakażenie przewodu pokarmowego, potocznie zwane grypą żołądkową, może być spowodowane przez wiele czynników. U dorosłych najczęściej winne są norowirusy, zaś dzieci zwykle chorują przez rotawirusy. Bakterie i pasożyty to kolejne możliwe przyczyny grypy żołądkowej.

Szczyt zachorowań na tę nieprzyjemną chorobę przypada w okresie jesienno-zimowym, gdy ludzie mają tendencję do gromadzenia się w zamkniętych pomieszczeniach, w bliskiej odległości od siebie. Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa i stanowi jedną z najczęstszych chorób, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Szanse na uniknięcie epizodu zakażenia można jednak zwiększyć, stosując odpowiednią profilaktykę. A jeśli choroba jednak zaatakuje, istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, by jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Przyczyny grypy żołądkowej

Grypą żołądkową można zarazić się przez korzystanie z tych samych przedmiotów, co nosiciel wirusa, przez zakażoną wodę lub z powodu niewłaściwej higieny. Jeśli osoba już zarażona nie myje dokładnie rąk po skorzystaniu z toalety, roznosi dłońmi chorobę na wszystkie przedmioty, których dotyka. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie wzorowej higieny osobistej i dokładne mycie rąk. Także spożycie nieświeżego lub surowego jedzenia może spowodować chorobę. Gdy dojdzie do kontaktu z wirusem, może, choć nie musi, rozwinąć się zakażenie przewodu pokarmowego.

Objawy grypy żołądkowej

Błyskawicznie czujemy się chorzy, a nasz organizm próbuje pozbyć się czynnika zakaźnego. Dlatego niemal natychmiastowymi objawami są wodnista biegunka i wymioty. Do tego mogą wystąpić skurcze żołądka i ewentualnie niewysoka gorączka lub dreszcze. Objawy grypy żołądkowej pojawiają się zazwyczaj od 24 do 72 godzin od kontaktu z czynnikiem zakaźnym.

Należy uważać, by nie pomylić objawów grypy żołądkowej z symptomami poważniejszych dolegliwości. Stałe i postępujące bóle brzucha mogą sygnalizować zapalenie wyrostka robaczkowego, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą wymioty i gorączka. Krwawa biegunka może oznaczać infekcję salmonelli lub nawet zapalną chorobę jelita grubego. Jeśli mamy takie objawy i wysoką gorączkę, silne dreszcze lub bóle, musimy udać się do lekarza, by postawił właściwą diagnozę.

Leczenie grypy żołądkowej

Przy grypie żołądkowej można nie przyjmować żadnych leków. Jeśli wymioty są bardzo uciążliwe, można podać środki dostępne bez recepty. Ze środkami przeciwbiegunkowymi należy uważać, by nie pogorszyć sytuacji. Antybiotyki mogą być konieczne tylko wtedy, gdy za przyczynę zakażenia uważamy bakterie. Tu już nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie grypy żołądkowej tego rodzaju.

Gdy nie mamy wątpliwości, że cierpimy na grypę żołądkową, najważniejsze to troska o nawodnienie organizmu. Jednak nie należy przyjmować płynów zaraz na początku choroby, kiedy żołądek jest bardzo podrażniony. Poczekajmy godzinę przed wypiciem jakiejkolwiek cieczy. Taki czas pozwoli trochę uspokoić układ pokarmowy. Jeśli żołądek będzie dobrze tolerował małą porcję płynu, następny łyk weźmy za dziesięć minut. Postępujmy tak stopniowo i wstrzymajmy się z przyjmowaniem stałych pokarmów, aż wymioty ustaną.

Dieta na grypę żołądkową

Biegunka również oznacza pozostawanie na całkowicie płynnej diecie. Stałe pokarmy będą „przelatywać” przez organizm, tylko wzmagając odwodnienie. Dlatego najlepiej ograniczyć się do niegazowanej wody mineralnej, herbatek ziołowych i mieszanek elektrolitów z apteki. Lepiej unikać napojów słodzonych, które tylko nasilą biegunkę.

Dopiero gdy objawy zaczną ustępować, możemy wprowadzić dietę lekkostrawną. Wskazane są kleiki ryżowe, banany, sucharki i ciepłe wywary warzywne. Jeśli dolegliwości nie powrócą, można kontynuować rozszerzanie diety o produkty gotowane na parze, gotowane mięso czy ziemniaki. Przez parę tygodni po chorobie powinniśmy trzymać się diety lekkostrawnej oraz unikać produktów mlecznych i tłustych.

5 (100%) 1 głos[ów]

2 Odpowiedzi do Domowe sposoby na grypę żołądkową

  1. Matulka pisze:

    Jedyny skuteczny sposób na grypę żołądkową, to się nią nie zarazić. Bo niestety jak się już ma grypę żołądkową, to nie można już wiele zrobić. Zwłaszcza w przypadku, gdy już zaczyna się biegunka i wymioty – wtedy to już tylko trzeba te kilka dni przeżyć.

  2. Mikrokosmos pisze:

    Grypa żołądkowa bardzo często atakuje osłabiony organizm. Dlatego nie można dopuszczać do częstych przeziębień, ale też należy unikać znaczących przesileń zwłaszcza w starszym wieku, a także zdrowo się odżywiać. Tyle się o tym ostatnio mówi, a prawda jest taka, że wszyscy jemy coraz gorzej i coraz mniej zdrowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 + = 78