Bezpieczne usuwanie kleszcza. Jak usunąć kleszcza?

Coraz więcej osób po wizycie w lesie przynosi na swoim ciele do domu kleszcza. Jest to owad bardzo małych rozmiarów, jednak ze względu na szkodliwe bakterie, jakie znajdują się w jego ślinie, jest bardzo niebezpieczny. Często przychodząc do domu zauważamy, że już głęboko wgryzł się w naszą skórę. Wówczas należy go jak najszybciej usunąć, jednak w jaki sposób możemy to zrobić bezpiecznie?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, iż jeżeli po spacerze w lesie lub na łące na naszym ciele znaleźliśmy kleszcza, powinniśmy w miarę możliwości jak najszybciej usunąć go z naszego ciała. Dzięki temu nie zdąży wprowadzić do naszego organizmu toksycznych substancji, które mogą nam zaszkodzić.

Czego nie robić kleszczowi

Podczas wyrywania kleszcza, przede wszystkim nie powinniśmy go zbyt mocno ściskać. Ściskanie pajęczaka, zwłaszcza jeżeli znajduje się on jeszcze w naszej skórze, nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może zacząć „pluć”. Na skutek tego do naszej krwi mogą przeniknąć toksyczne substancje, które są zawarte w jego ślinie.

Należy pamiętać, iż miejsce, gdzie znajduje się wgryziony kleszcz nie powinno być niczym smarowane. Bardzo wiele osób twierdzi, że kleszcza należy posmarować margaryną lub też masłem, wielu ludzi stosuje olej, ponieważ dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest go wyrwać. Nic bardziej mylnego. Na skutek takiego działania kleszcz także produkuje toksyczne substancje, bo wymiotuje, więc możemy sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. Nie możemy owada również przypalać, a przede wszystkim wyciągać go gołymi rękami. Należy użyć do tego specjalnej pęsety. W aptekach możemy także zakupić gotowe zestawy, które są przeznaczone do usuwania kleszczy. Zatem w jaki sposób powinniśmy prawidłowo pozbyć się owada?

Jak usunąć kleszcza?

Najlepszy sposób na usunięcie kleszcza, to wykręcenie go. Warto wiedzieć, że kleszcz nie tyle wgryza się w naszą skórę, co się wkręca. Zazwyczaj następuje to w prawo, więc jeżeli chcemy się skutecznie go pozbyć, powinniśmy go wykręcić w lewo. Należy zrobić to zdecydowanym ruchem tak, aby całość kleszcza została usunięta z naszego ciała. W przeciwnym razie może okazać się, iż została niewidoczna główka owada w naszej skórze. Jeżeli już udało nam się usunąć owada, powstałą ranę powinniśmy dokładnie zdezynfekować. Możemy do tego celu użyć przykładowo spirytusu salicylowego, jednak można także do przemywania rany zastosować wodę utlenioną.

Objawy boreliozy

Należy mieć świadomość, iż borelioza jest bardzo niebezpieczną chorobą. Tego typu choroba często nie ma charakterystycznych objawów. Najczęściej pojawia się rumień wędrujący, jednak nie u wszystkich pacjentów. Objawy boreliozy w późniejszym stadium to również bóle głowy oraz stawów, jednak wówczas choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium. Leczenie boreliozy często jest długotrwałe i może nie przynosić oczekiwanych efektów. Z tego powodu należy jak najszybciej bezpiecznie usunąć kleszcza i obserwować swoje ciało, aby nie powstały niebezpieczne powikłania. Należy pamiętać, iż powikłania boreliozy to między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które jest bardzo poważną chorobą.

5 (100%) 2 głos[ów]

2 Odpowiedzi do Bezpieczne usuwanie kleszcza. Jak usunąć kleszcza?

  1. Knera pisze:

    Najlepszy harkor jaki widziałem przy usuwaniu kleszcza to przypalanie go papierosem. U mojej babci w sklepie często są robotnicy leśni, którzy ścinają pobliski las. I jeden właśnie miał kleszcza. Mówił, że nigdy nie miał boreliozy, bo zawsze postępował tak samo – przypalał papierosem i kleszcz zdychał i było po wszystkim. Kozak, ale czy mądry? Nie wiem.

    • folwark pisze:

      Wiele osób wciąż kultywuje takie sposoby w usuwaniu kleszcza. Bo to jest wiedza, którą się przekazuje z pokolenia na pokolenie. I jak dziadek i tata polewali kleszcza olwią, żeby niby sam wyszedł, to synek też tak będzie robił. Tak samo jest z wieloma innymi sposobami, na wiele innych dolegliwości. Nie tylko na boreliozę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 1