Powikłania opryszczki narządów płciowych

Powszechnie uważa się, iż opryszczka narządów płciowych chociaż zaliczana jest do chorób wenerologicznych i nierzadko jest dosyć nieprzyjemna w przebiegu to jest dolegliwością stosunkowo łagodną, nie wpływającą na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia czy innych narządów ludzkiego ciała. 

Okazuje się jednak, że wirus HSV-2 nie tylko jest nieuleczalny, przez co zakażony boryka się z przykrymi objawami do końca życia, w różnym natężeniu, ale może spowodować poważne zmiany zdrowotne a nawet być zagrożeniem dla życia chorego.

Oczywiście, najczęściej występującym powikłaniem są ropne wykwity, pęcherze, które nieleczone mogą przeobrazić się w otwarte, bolące rany. Okres ich gojenia wydłuża się wtedy do blisko miesiąca a w miejscach powstałych zmian mogą pozostawać blizny. Jeśli pęcherze pojawiają się w strefach intymnych – na szyjce macicy, tuż przy cewce moczowej czy prąciu chory odczuwać będzie częstomocz i ból przy jego oddawaniu jak również ból podczas współżycia.

Na najbardziej groźne powikłanie zakażenia opryszczką narządów płciowych są jednak narażone kobiety – w przypadku nosicielek istnieje bowiem dużo większe ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Kobiety ciężarne mogą dodatkowo zainfekować opryszczką płód, co wiąże się z dużym ryzykiem utrzymania zdrowej ciąży – wirus opryszczki wpływa niezwykle źle na układ odpornościowy dziecka w łonie matki. Najczęściej opryszczką zarażają się jednak noworodki podczas naturalnego porodu.

Bardzo niebezpieczna zarówno dla kobiet jak i mężczyzn jest także opryszka umiejscowiona w odbytnicy – ta może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenia rdzenia kręgowego. Właśnie dlatego każdy dla własnego bezpieczeństwa powinien wykonać nieinwazyjny test na obecność wirusa HSV-2 w organizmie, można go wykonać chociażby w domu zamawiając na http://e-wenerolog.pl/sklep/testy-dla-grup-szczegolnego-ryzyka/opryszczka-herpes-simplex-virus-hsv-iii/.

Wirus opryszczki w każdym przypadku niekorzystnie wpływa także na układ autoimmunologiczny. Co więcej, osoba zakażona może borykać się z rozprzestrzenianiem objawów choroby na inne części ciała, takie jak ręce, usta, nogi czy brzuch – pęcherze, które raz pojawiły się na danej części ciała z dużym prawdopodobieństwem pojawią się tam znowu podczas reemisji choroby.

5 (100%) 4 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3