Półpasiec – co to za choroba?

Półpasiec to choroba, która pojawia się stosunkowo rzadko. Kojarzona jest ze specyficzną, bolesną wysypką i groźnymi powikłaniami. Co warto o niej wiedzieć? Kto może zachorować i jak skutecznie leczyć zakażenie wirusem VZV?

Kilka najważniejszych faktów o półpaścu

Może to brzmieć wyjątkowo nieprzyjemnie, ale właściwie każdy ma w swoim organizmie wirusa VZV, który odpowiedzialny jest za pojawienie się półpaśca (więcej w tym wątku tutaj: http://polpasiec.edu.pl/). Ten sam wirus wywołuje jednak też ospę wietrzną, popularną chorobę wieku dziecięcego, która nie jest już aż tak straszna (w przeważającej licznie przypadków).

Po wyleczeniu ospy, wirus nadal pozostaje w ludzkim organizmie, ale przyjmuje postać uśpioną, utajoną. Najczęściej pozostaje w takiej formie do końca życia. Są jednak przypadki, kiedy na nowo uaktywnia się, znajdując lukę w systemie odpornościowym.

Kiedy pojawia się półpasiec?

Chorobę diagnozuje się przeważnie już o osób starszych, najczęściej tych, które ukończyły już 60. rok życia. W tym okresie organizm nie jest już tak silny. Zdarzają się chwile gdy „opuszcza gardę” i osłabiony staje się szczególnie narażony na kolejne stracie z VZV. Tym razem zamiast ospy pojawia się o wiele bardziej niebezpieczny półpasiec. Zdarza się, że osoby przed sześćdziesiątką też chorują, ale najczęściej są to chorzy cierpiący na innego rodzaju infekcje, osoby żyjące w wiecznym stresie i przemęczone.

Półpasiec u dzieci pojawia się wyjątkowo sporadycznie, jednak nie wyklucza się takich anomalii. Są to przypadki skrajne, a choroba może pojawiać się w okresach szczególnego osłabienia młodego organizmu, takich jak zachorowanie na białaczkę lub nosicielstwo wirusa HIV.

Typowe objawy półpaśca

Pierwsze objawy półpaśca mogą być początkowo mylone z typowymi symptomami grypy: apatia, zmęczenie, ból głowy, ból gardła, podwyższona temperatura ciała. Po jakimś czasie pojawia się ból skóry. To dlatego, że bakterie znajdują sobie idealne miejsce w nerwach czuciowych. Później na ciele (najczęściej tylko na połowie) pokazuje się czerwona wysypka. Nieco przypomina ona tę, która pojawia się przy okazji osy wietrznej. Ta związana z półpaścem jest jednak bardziej ścisła. Pęcherzyki wypełnione surowicą są bardzo nieprzyjemne i nieestetyczne. W żadnym razie nie można ich przebijać i wyciskach. Przez to na ciele mogą powstawać blizny, które już tak łatwo nie znikną.

Jak leczyć półpaśca

Gdy lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz dermatolog rozpozna półpaśca, należy wdrożyć leczenie przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Leki na receptę będą w stanie zahamować rozprzestrzenianie się wirusa i wspomóc organizm w walce. Leki pomagające walczyć z bólem będą łagodzić dyskomfort związany z wysypką i bolesnością skóry.

Należy mieć na uwadze to, że im wcześniej rozpoznana jest choroba, tym łatwiej będzie wyrwać się z jej objęć. Odpowiednio wcześnie podane leki będą w stanie szybciej doprowadzić organizm do pełnego zdrowia. Leczenie półpaśca pod żadnym względem nie może być lekceważone, bowiem powikłania po chorobie mogą być naprawdę nieprzyjemne.

Możliwe powikłania półpaśca

Późno zdiagnozowana choroba bez właściwego leczenia skutkować może różnego rodzaju poważnymi powikłaniami. Nie wspominając już o bliznach po wysypce, wyróżnić można między innymi: ryzyko częściowej utraty słuchu, utratę wzroku lub jego znaczne pogorszenie czy porażenie nerwu twarzy. Biorąc pod uwagę te konsekwencje, nie powinno się lekceważyć jakichkolwiek objawów chorobowych i w razie wątpliwości nie należy unikać wizyt u lekarza pierwszego kontaktu.

5 (100%) 2 głos[ów]

2 Odpowiedzi do Półpasiec – co to za choroba?

  1. Ola pisze:

    Leczenie półpaśca nie jest skomplikowane, ale najważniejsze jest to, żeby jak najszybciej je zacząć. A zacząć można dopiero wtedy, gdy lekarz zdiagnozuje półpaśca na pierwszej wizycie, a wierzcie mi, że to wcale nie jest takie oczywiste. Przez to, że półpasiec nie jest częsty, zdarzają się lekarze, którzy nawet nie pomyślą, że to taka choroba.

  2. Romek pisze:

    Ale przecież jedno z drugiego wynika. Skoro półpasiec jest rzadką chorobą to po pierwsze lekarze się jej nie spodziewają, a po drugie nie widzą często jej objawów, to nie ma się co dziwić, że czasem mogą nie mieć pewności. Nie bronię lekarzy, ale jednak trzeba to brać pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 2