Płaskostopie poprzeczne – przyczyny i profilaktyka

Płaskostopie podłużne jest schorzeniem, które bardzo często towarzyszy haluksom. Polega ono na spłaszczeniu łuku poprzecznego stopy. Wada ta przez długie lata może być bezbolesna, jednakże należy pamiętać, że nie leczona może powodować poważne konsekwencje dla zdrowia stóp.
Osoba cierpiąca na haluksy może zaobserwować u siebie taki stan, ponieważ paluch poprzeczny może znacząco wpłynąć na rozwój tego schorzenia. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do płaskostopia podłużnego, bolesność może być niewielka lub nawet może nie wystąpić w ogóle. Trzeba jednak pamiętać, że taka wada gruntownie wpływa na możliwość wystąpienia innych zniekształceń, które są tragiczne w skutkach. Dlatego przy podejrzeniu takiego schorzenia należy wykonać szereg badań, takich jak USG stopy czy USG stawu skokowego, które mogą potwierdzić nasze obawy.

Zobacz także: http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Poradnia Ortopedyczna – Lifemedica Gdańsk. Ortopeda w Gdańsku.

Schorzenie występuje często u osób z nadwagą lub otyłością. Takie przypadłości sprzyjają również powstaniu płaskostopia podłużnego, które częściej daje o sobie znać. Często jest także schorzeniem towarzyszącym tak zwanym palcom młotkowatym, czyli wygiętym na kształt szponów. Również inne przypadłości, na jakie były narażone nasze stopy lub nada są mogą potęgować wystąpienie płaskostopia poprzecznego. Sprzyjają mu również choroby reumatyczne, w szczególności reumatologiczne zapalenie stawów.

Jeżeli znajdujemy się w grupie osób, które są narażone na tą przypadłość, pomocy powinien udzielić nam ortopeda. Przede wszystkim niezbędna będzie zmiana nawyków w zakresie noszonego obuwia. Należy zrezygnować ze szpilek, butów z wystającymi noskami oraz innych, w których stopa ułożona jest w nienaturalnej pozycji i narażona na dyskomfort. istnieją również specjalne wkładki, które należycie zapobiegają wystąpieniu wady. Szczególnie popularne są te z wypełnieniem żelowym, które dodatkowo gwarantują odpowiednie ułożenie stopy.

W działaniach profilaktycznych niezbędne są również odpowiednie ćwiczenia. W szczególności należy trenować swoje palce. Powinny one cechować się jak największą sprawnością. Jeżeli wstępnie rozpoznano u nas kształtujące się haluksy, należy jak najszybciej podjąć działania zmierzające do zatrzymania rozwoju tej wady. Znacząco podwyższa ona ryzyko wystąpienia płaskostopia podłużnego. Ponadto warto stosować wszelkie ćwiczenia korekcyjne, które poprawiają prawidłowe ułożenie stóp.

W przypadku, gdy płaskostopie poprzeczne może być wynikiem naszej nadwagi czy otyłości, powinniśmy podjąć działania zmierzające do zgubienia zbędnych kilogramów. Niezbędna w tym zakresie może okazać się zbilansowana dieta, możliwie jak najbardziej skuteczna bez uszczerbku dla organizmu. Należy również podjąć odpowiednią aktywność fizyczną, która pomoże nam w zrzuceniu nadmiaru masy ciała. W cięższych przypadkach warto wspierać organizm stosowną suplementacją.

Więcej na stronie: http://ortopedico.pl

 

5 (100%) 1 głos[ów]

Jedna odpowiedź do Płaskostopie poprzeczne – przyczyny i profilaktyka

  1. Krzycho pisze:

    To wszystko jest ze sobą powiązane. Jak się zacznie płaskostopie, to potem chore mogą być też inne części stopy. I zaczyna się zaklęte kółko: haluksy i inne dolegliwości stóp i stawów w nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

92 − = 88