Jak przebiega opryszczka narządów płciowych?

Człowiek często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest nosicielem wielu wirusów, które uaktywniają się w sprzyjających dla siebie okolicznościach. Tak się dzieje wtedy, gdy zaobserwuje się u siebie objawy typowe dla opryszczki.

Jest to choroba, która atakuje skórę i błony śluzowe, toteż najczęściej uwidacznia się na dziąsłach, w jamie ustnej, dotyka spojówek, rogówek, a także narządy moczowo-płciowe. Może również prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i charakteryzować się ciężkim przebiegiem, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością.

Opryszczkę wywołują wirusy HSV-1 i HSV-2 i najczęściej ma ona postać pierwotną lub nawrotową. W pierwszych dniach daje o sobie znać poprzez świąd lub pieczenie w jednym z wyżej wymienionych miejsc, w jakich występuje. Jeśli jest to opryszczka nawrotowa, wówczas takie objawy trwają dość krótko i ustępują zwykle już po 6 godzinach. Z kolei w przypadku opryszczki pierwotnej, takie dolegliwości można odczuwać nawet przez parę dni.

W kolejnym etapie choroby zaczynają się formować niewielkie pęcherzyki w większych skupiskach, które są wypełnione surowiczą treścią. Po dwóch tygodniach płyn przysycha i po pęcherzykach pozostają żółte strupki. Jeśli chory cierpi na opryszczkę nawrotową, po strupach mogą pozostać blizny. Natomiast u wszystkich, u których dojdzie do zakażenia bakteryjnego gronkowcem lub paciorkowcem, ze strupów może powstać liszaj zakaźny. Efektem takiego zakażenia może być również miejscowe odbarwienie się skóry.

Osoby chore muszą pamiętać o tym, że wirus łatwo się przemieszcza z jednego zakażonego miejsca na ciele w inne. Dzieje się to najczęściej wtedy, gdy ręką drapie się swędzący obszar, a następnie dotyka zdrowy, podatny na tę infekcję. Tak jest na przykład wtedy, gdy dotyka się ust objętych opryszczką, a następnie trze oko. Zakażenie spojówki lub rogówki wirusem jest wyjątkowo szkodliwe, ponieważ choroba może doprowadzić do uszkodzenia wzroku. Zatem w trakcie choroby zakażeni nie mogą zapominać o tym, by zachować ostrożność i dbać o higienę, szczególnie zaś tyczy się ona rąk. Ponadto ważne jest to, by osoby chore używały wyłącznie swoich przedmiotów codziennego użytku, by nie korzystali z nich inni ludzie, na przykład z ręczników.

Ten artykuły oraz informacje w nim zawarte mają charakter jedynie poglądowy i informacyjny, nie mogą stawić jakichkolwiek porad medycznych. W celu zdiagnozowania własnego stanu zdrowia, skontaktuj się z dermatologiem .

5 (100%) 1 głos[ów]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

76 + = 82