Grypa żołądkowa – objawy i możliwa profilaktyka

Grypa żołądkowa, zwana również jelitową, to dość powszechna choroba w sezonie zachorowań na zwykłą grypę. Ponieważ objawy grypy żołądkowej są niekomfortowe i uniemożliwiają normalny tryb życia, wiele osób stara się zapobiec chorobie. Nadal jednak uniknięcie zarażenia jest dość trudne. Jak objawia się grypa żołądkowa i jak można jej zapobiegać?

Objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy żołądkowej nie muszą początkowo ograniczać się do biegunki i wymiotów. Podwyższona temperatura ciała bardziej przypomina dolegliwości pojawiające się przy okazji przeziębienia, przez co zarażona osoba często nie stosuje odpowiedniej profilaktyki – chory w tym momencie już może zarażać innych ludzi. Po krótkim czasie objawy stają się jednak bardziej charakterystyczne i zmuszają zarażoną osobę do pozostawania w domu.

Zwracanie pokarmu oraz biegunka to najbardziej uciążliwe objawy grypy żołądkowej. Powodują one nie tylko znaczną utratę wody, co jest niebezpieczne w przypadku małych dzieci, ale również elektrolitów, co jest zagrożeniem dla życia i zdrowia także dorosłych ludzi. W przypadku niemowląt i małych dzieci, utrata wody w wyniku tego schorzenia następuje szybciej. Dlatego też doradza się, by w takich przypadkach udać się do lekarza lub do najbliższego szpitala. Osoby dorosłe i starsze dzieci mogą zwykle odbywać kurację w domu.

Zakaźność grypy żołądkowej

Zarażenia grypą żołądkową u małych dzieci są tak częste, ponieważ uczęszczają one zwykle do żłobków i przedszkoli. Wystarczy jedno zarażone dziecko, by chora stała się szybko cała grupa – nie dotyczy to zresztą tylko grypy żołądkowej. Konieczne jest zwracanie uwagi na takie objawy, jak gorączka czy wymioty – w takim przypadku dziecko powinno bezwzględnie pozostać w domu nie tylko dla swojego bezpieczeństwa, ale również innych maluchów. By zabezpieczyć małe dziecko przed zachorowaniem można zaszczepić je przeciwko rotawirusom. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że obecnie nie istnieje szczepionka na grypę żołądkową. Obecna na rynku szczepionka to zabezpieczenie przed jednym rodzajem rotawirusów, tymczasem chorobę mogą powodować także inne.

Leczenie grypy żołądkowej

Leczenie grypy żołądkowej w przypadku najmniejszych dzieci powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza. W przypadku stwierdzenia choroby nie ma zwykle powodu do odstawiania dziecka od piersi. Pokarm naturalny spełnia rolę lekarstwa w procesie zdrowienia i nie pozwala dziecku się odwodnić. Trzeba jednak pamiętać, że częstym objawem grypy żołądkowej jest również jadłowstręt i bywa, iż konieczne jest zastosowanie kroplówki w momencie, gdy na przykład dziecko nie przyjmuje pokarmu – więcej w tym temacie tutaj: http://grypazoladkowa.net.pl/.

Obecne leki na grypę żołądkową nie skupiają się na przyczynie problemu. Na razie środki te działają objawowo. Na gorączkę, wymioty i biegunkę trzeba podać osobne medykamenty. Można zastosować środki na bazie ziół, takich jak rumianek. Pod kontrolą lekarza można także podać dziecku lek bez recepty, który zmniejsza mdłości i zapobiega wymiotom. W aptekach dostępne są także środki na biegunkę, nie zawsze jednak istnieje rzeczywista potrzeba ich stosowania w danym przypadku.

5 (100%) 2 głos[ów]

Jedna odpowiedź do Grypa żołądkowa – objawy i możliwa profilaktyka

  1. Marta pisze:

    Każdy ma swoje domowe sposoby na grypę żołądkową, ale mało kto wspomina o tym, jak ważne jest wietrzenie pomieszczeń. Zwłaszcza w przypadku, kiedy są jeszcze inni domownicy, którzy jeszcze nie chorują na jelitówkę. Jak się dobrze wietrzy i często, to naprawdę spada zagrożenie grypą żołądkową i nie jest ona już tak zarażalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

90 − 88 =